V30DM120C-M3/I
DigiKey Part Number
V30DM120C-M3/IGITR-ND - Tape & Reel (TR)
V30DM120C-M3/IGICT-ND - Cut Tape (CT)
V30DM120C-M3/IGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V30DM120C-M3/I
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 120V 15A SMPD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 120 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), Variant
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V30DM120C-M3/I Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
970 mV @ 15 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), Variant
Technology
Schottky
Supplier Device Package
SMPD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A