V20PL63-M3/I
DigiKey Part Number
112-V20PL63-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V20PL63-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-V20PL63-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20PL63-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 20A TO277A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 20A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
600 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
3400pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
640 mV @ 20 A