V20KM120-M3/I
DigiKey Part Number
112-V20KM120-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20KM120-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 4A FLATPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 120 V 4A Surface Mount FlatPAK (5x6)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 120 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
1920pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
4A
Supplier Device Package
FlatPAK (5x6)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 165°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)