V15KM100CHM3/I
DigiKey Part Number
112-V15KM100CHM3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15KM100CHM3/I
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 100V FLATPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 4.5A Surface Mount 8-PowerTDFN
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
8-PowerTDFN
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
4.5A
Supplier Device Package
FlatPAK (5x6)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
740 mV @ 7.5 A