TLZ6V8B-GS18
DigiKey Part Number
112-TLZ6V8B-GS18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-TLZ6V8B-GS18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-TLZ6V8B-GS18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLZ6V8B-GS18
Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 500 mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-80 MiniMELF
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms