SMF6V5A-HE3-18
DigiKey Part Number
SMF6V5A-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF6V5A-HE3-18
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO219AB
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 17.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Power - Peak Pulse
200W
Capacitance @ Frequency
938pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.9A