SMF6V5A-E3-08
DigiKey Part Number
SMF6V5A-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
SMF6V5A-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
SMF6V5A-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF6V5A-E3-08
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO219AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 17.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
938pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V