SMCJ8.5CA-M3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.700
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
In Stock: 27
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ8.5CA-M3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ8.5CA-M3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ8.5CA-M3/57T
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V