SMCJ40CA-M3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.507
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Similar
Diotec Semiconductor
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
64.5V Clamp 23.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ40CA-M3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ40CA-M3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ40CA-M3/9AT
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V