SMCJ30A-M3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 1.960
Datasheet
Diodes Incorporated
In Stock: 882
Littelfuse Inc.
In Stock: 725
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 384
Comchip Technology
48.4V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ30A-M3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ30A-M3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ30A-M3/57T
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V