SMCJ170AHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 437
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Microchip Technology
Bourns Inc.
Comchip Technology
275V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ170AHE3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ170AHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ170AHE3/9AT
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V