SMCJ160HE3/57T is Obsolete and no longer manufactured.
Littelfuse Inc.
In Stock: 9.448
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
In Stock: 307
287V Clamp 5.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ160HE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ160HE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ160HE3/57T
Description
TVS DIODE 160VWM 287VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
287V