SMCJ160AHM3/H is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
259V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
SMCJ160AHM3/H
DigiKey Part Number
SMCJ160AHM3/H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ160AHM3/H
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A