SMCJ13CAHE3/57T is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2.762
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 783
Similar
STMicroelectronics
Diodes Incorporated
21.5V Clamp 69.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ13CAHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ13CAHE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ13CAHE3/57T
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ13CAHE3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V