SMCG26CA-E3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Littelfuse Inc.
Upgrade
Littelfuse Inc.
42.1V Clamp 35.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
SMCG26CA-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCG26CA-E3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCG26CA-E3/57T
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V