SMCG15CAHE3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
24.4V Clamp 61.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
SMCG15CAHE3/57T
DigiKey Part Number
SMCG15CAHE3/57T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCG15CAHE3/57T
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V