SMC3K75CA-M3/9A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
In Stock: 175
Similar
In Stock: 230
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Comchip Technology
121V Clamp 24.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMC3K75CA-M3/9A
DigiKey Part Number
SMC3K75CA-M3/9A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC3K75CA-M3/9A
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMC3K75CA-M3/9A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V