SMBJ90A-E3/52
DigiKey Part Number
SMBJ90A-E3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ90A-E3/52GICT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ90A-E3/52GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ90A-E3/52
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 4.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V