SMBJ54CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 4.391
Datasheet
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
Similar
Panjit International Inc.
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 9
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
STMicroelectronics
In Stock: 156
Comchip Technology
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ54CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ54CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ54CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V