SMBJ43CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 2.332
Datasheet
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Upgrade
Littelfuse Inc.
Upgrade
Taiwan Semiconductor Corporation
Semtech Corporation
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Comchip Technology
Comchip Technology
69.4V Clamp 8.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ43CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ43CAHE3/52GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ43CAHE3/52
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V