SMBJ36C-E3/5B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 719
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Similar
Central Semiconductor Corp
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Semtech Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Microchip Technology
64.3V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ36C-E3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ36C-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ36C-E3/5B
Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.3V