SMBJ28A-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 8.777
Datasheet
Similar
In Stock: 912
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 3.619
Similar
In Stock: 714
Diotec Semiconductor
YAGEO
YAGEO
In Stock: 500
45.4V Clamp 13.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ28A-M3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ28A-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ28A-M3/5B
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V