SMBJ188CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 0
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 766
Similar
STMicroelectronics
328V Clamp 2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ188CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ188CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ188CAHE3/52
Description
TVS DIODE 188VWM 328VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
188V
Voltage - Breakdown (Min)
209V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
328V