SMBJ160A-E3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
259V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ160A-E3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ160A-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ160A-E3/5B
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V