SMBG30C-E3/5B is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
53.5V Clamp 11.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
SMBG30C-E3/5B
DigiKey Part Number
SMBG30C-E3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBG30C-E3/5B
Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.5V