SMBG24C-E3/52 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
43V Clamp 14A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
SMBG24C-E3/52
DigiKey Part Number
SMBG24C-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBG24C-E3/52
Description
TVS DIODE 24VWM 43VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
43V