SMBG12CAHE3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 6.266
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
19.9V Clamp 30.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBG)
SMBG12CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBG12CAHE3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBG12CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V