SMB8J12CA-E3/5B
DigiKey Part Number
112-SMB8J12CA-E3/5BTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMB8J12CA-E3/5BCT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMB8J12CA-E3/5BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J12CA-E3/5B
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 40.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V