SMB10J24AHM3/H
DigiKey Part Number
SMB10J24AHM3/H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J24AHM3/H
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 25.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.7A