SMB10J14AHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 7.895
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 18.920
Datasheet
Bourns Inc.
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
23.2V Clamp 43.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB10J14AHE3/52
DigiKey Part Number
SMB10J14AHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J14AHE3/52
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V