SMB10J14A-M3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 37.559
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 18.920
Datasheet
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
In Stock: 1
Comchip Technology
23.2V Clamp 43.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMB10J14A-M3/52
DigiKey Part Number
SMB10J14A-M3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J14A-M3/52
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V