SMB10J13A-M3/5B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 41.346
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 10.902
Datasheet
Semtech Corporation
Diodes Incorporated
Comchip Technology
Comchip Technology
21.5V Clamp 46.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMB10J13A-M3/5B
DigiKey Part Number
SMB10J13A-M3/5B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J13A-M3/5B
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V