Image for SMAJ90CA-E3/61 is not available
SMAJ90CA-E3/61
DigiKey Part Number
112-SMAJ90CA-E3/61TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMAJ90CA-E3/61CT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMAJ90CA-E3/61DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ90CA-E3/61
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 2.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ90CA-E3/61 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V