SMAJ85CAHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
Image for SMAJ85CAHE3/61 is not available
SMAJ85CAHE3/61
DigiKey Part Number
SMAJ85CAHE3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ85CAHE3/61
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
137V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V