SMAJ60-E3/5A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2.812
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 35.860
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Image for SMAJ60-E3/5A is not available
SMAJ60-E3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ60-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ60-E3/5A
Description
TVS DIODE 60VWM 107VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
107V Clamp 3.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
107V