SMAJ6.5A-M3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 9.532
Datasheet
YAGEO
Image for SMAJ6.5A-M3/61 is not available
SMAJ6.5A-M3/61
DigiKey Part Number
SMAJ6.5A-M3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ6.5A-M3/61
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.2V Clamp 35.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
35.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V