SMAJ550-E3/61 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4.959
Datasheet
Image for SMAJ550-E3/61 is not available
SMAJ550-E3/61
DigiKey Part Number
SMAJ550-E3/61GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ550-E3/61
Description
TVS DIODE 495VWM 760VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
760V Clamp 400mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ550-E3/61 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
400mA
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
495V
Voltage - Breakdown (Min)
550V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
760V