SMAJ48AHE3/5A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Similar
STMicroelectronics
Similar
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
Image for SMAJ48AHE3/5A is not available
SMAJ48AHE3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ48AHE3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ48AHE3/5A
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 5.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V