SMAJ43CA-M3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 8.158
Datasheet
Direct
In Stock: 2.525
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Similar
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
Image for SMAJ43CA-M3/61 is not available
SMAJ43CA-M3/61
DigiKey Part Number
SMAJ43CA-M3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ43CA-M3/61
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 5.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V