SMAJ30C-E3/61 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 16.612
Datasheet
Upgrade
Littelfuse Inc.
In Stock: 84.342
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
STMicroelectronics
Microchip Technology
Comchip Technology
Image for SMAJ30C-E3/61 is not available
SMAJ30C-E3/61
DigiKey Part Number
SMAJ30C-E3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ30C-E3/61
Description
TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
53.5V Clamp 7.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.5V