SMAJ18CAHE3/61 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 10.757
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Image for SMAJ18CAHE3/61 is not available
SMAJ18CAHE3/61
DigiKey Part Number
SMAJ18CAHE3/61GITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ18CAHE3/61
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V