SMAJ17CAHE3/5A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.916
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Similar
Microchip Technology
Similar
STMicroelectronics
Comchip Technology
Image for SMAJ17CAHE3/5A is not available
SMAJ17CAHE3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ17CAHE3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ17CAHE3/5A
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 14.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V