SMAJ170AHM3/I is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for SMAJ170AHM3/I is not available
SMAJ170AHM3/I
DigiKey Part Number
SMAJ170AHM3/I-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ170AHM3/I
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 1.09A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.09A