SMAJ150CA-M3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 235
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Image for SMAJ150CA-M3/5A is not available
SMAJ150CA-M3/5A
DigiKey Part Number
SMAJ150CA-M3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ150CA-M3/5A
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 1.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V