SMA6J8.5A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 502
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.573
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 4.737
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
YAGEO
YAGEO
Image for SMA6J8.5A-E3/5A is not available
SMA6J8.5A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA6J8.5A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J8.5A-E3/5A
Description
TVS DIODE 8.5VWM 18.7V DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.7V Clamp 45.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
45.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.7V