SMA6J7.5AHM3/5A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Image for SMA6J7.5AHM3/5A is not available
SMA6J7.5AHM3/5A
DigiKey Part Number
SMA6J7.5AHM3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J7.5AHM3/5A
Description
TVS DIODE 7.5VWM 11.8V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
11.8V Clamp 50.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
50.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.8V