SMA6J20A-E3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 13.537
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 4.831
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
YAGEO
YAGEO
In Stock: 815
Image for SMA6J20A-E3/5A is not available
SMA6J20A-E3/5A
DigiKey Part Number
SMA6J20A-E3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J20A-E3/5A
Description
TVS DIODE 20VWM 36.8VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36.8V Clamp 19.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
36.8V