SMA6F11A-M3/6A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 2.831
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 5.000
Datasheet
YAGEO
Littelfuse Inc.
In Stock: 1
21.5V Clamp 172A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC (SlimSMA)
SMA6F11A-M3/6A
DigiKey Part Number
SMA6F11A-M3/6A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6F11A-M3/6A
Description
TVS DIODE 11VWM 21.5VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
172A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
4000W (4kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V