Image for SMA5J8.5AHM3/I is not available
SMA5J8.5AHM3/I
DigiKey Part Number
SMA5J8.5AHM3/I-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J8.5AHM3/I
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 34.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
500W
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.7A