SMA5J7.5CAHE3/5A is out of stock and backorders are currently unavailable.
Direct
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Image for SMA5J7.5CAHE3/5A is not available
SMA5J7.5CAHE3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J7.5CAHE3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J7.5CAHE3/5A
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
12.9V Clamp 38.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V